השאירו פרטים נחזור אליכם בהקדם

  חימום מים על גז – כל התשובות לשאלות החשובות

  חימום מים למטרות שונות, הוא צורך נפוץ בכל בית. עם השנים, התפתחו לשם כך מגוון פתרונות וכיום, הם הצטמצמו לכמה אפשרויות פופולאריות. שיטת חימום מוצלחת ומעניינת במיוחד, שכדאי להכיר, היא חימום מים על גז. מה חשוב לדעת עליה? 

  האפשרויות הביתיות המוכרות לחימום מים

  כיצד מחממים מים בכמויות גדולות, למטרות כמו רחצה? בשונה מחימום מקומי קטן, שדורש רק כיריים או קומקום, כאן מדובר על משימה מורכבת יותר. בישראל, מקובלות לשם כך השיטות הבאות:

  • דוד שמש – מאחר שהטמפרטורות בארץ גבוהות יחסית וכך גם מידת החשיפה האופיינית לשמש ישירה, דודי שמש הם אפשרות נפוצה ביותר. החימום באמצעותם, מתבצע על ידי קליטת החום דרך "קולטי שמש" שמוצבים על הגג. מכאן המים החמים עוברים ל"דוד שמש" ונאגרים בו. 
  • דוד חשמלי – ואריאציה על נושא הדוד, שיכולה לפעול בפני עצמה או כהשלמה לדוד שמש, הוא הדוד החשמלי. באופן בסיסי, מדובר פשוט על חימום מים באמצעות גוף חימום חשמלי, כפי שמוצאים בקומקום פשוט. מים אלה נשמרים בדוד, אשר בנוי לשמור עליהם חמים לזמן מה והם נצרכים ישירות ממנו. 
  • מערכות משולבות – יש מערכות משולבות שונות, בהן מנגנון חימום מרכזי אחד (למשל מנגנון לחימום רצפה), מחמם גם אלמנטים נוספים בדירה, דוגמת מים לצריכה שוטפת. 
  • מתקני חימום מהיר – מתקנים מבוססי גז או חשמל, אשר מחממים מים באופן מיידי. יתרונם הראשי, הוא בנוחות שמתקבלת. זו היא גם גישה חסכונית, מאחר שהיא מבוססת על חימום המים שצורכים בלבד. חימום בצורה כזו, הוא למעשה "סוד" יכולת החימום המהיר. 

  מחמם מים על גז – איך זה פועל?

  שיטת חימום המים המהירה באמצעות גז, פשוטה למדי: עם פתיחת המים לשימוש, המערכת מזהה את זרימתם בצנרת. בהמשך לזיהוי, היא מפעילה מבער גז (מזרימה בו גז ומציתה אותו). המבער מחמם את צינור הנחושת שבו המים עוברים וכך מקבלים מים חמים מאוד, במהירות רבה. שיטה נוספת של חימום מבוסס גז, היא לחמם דוד מים בעזרת מבער. 

  כמובן, התקנת מערכת כזו דורשת ידע מקצועי והחברה שממנה תרכשו את המערכת, תדע גם להתקין אותה. אם שכרתם למשל שירותי טכנאי גז בצפון אשר מנוסה בכך, אתם "מכוסים" מבחינה זו. כאשר מותקנת אצלכם מערכת חימום מים מבוססת גז, לא תהיו תלויים במזג האוויר. גם ללא שמש ישירה או חום, יהיו לכם מים חמים. יותר מכך – תוכלו להשתמש בהם מיידית, ללא צורך בהמתנה לתהליך החימום. יתרון נוסף, הוא שאין מגבלת כמות על המים החמים – ניתן להמשיך ולהשתמש במים חמים, ככל הנדרש. זאת, בשונה משימוש בתכולת דוד מים חמים. 

  מערכות החימום בגז מגיעות בדגמים רבים ושונים והן ניתנות להתקנה בצורות שונות, על פי תנאי המקום והצורך. ניתן לחמם באמצעותן מים למקלחת וגם לברזים בכיורים. ככל שתידרש העברת כמות מים גדולה יותר במקביל, כך יכולת המערכת לחמם את הכמויות הנדרשות תצטרך לגדול. בהקשר זה, מדובר על "ספיקה", במונחים של כך וכך ליטר לדקה. 

  חיסכון – כמה נחסוך כשנעבור לחימום מים על גז

  ראשית, נזכיר כי מערכת חימום בגז דורשת התקנה, כולל עלויות המוצרים עצמם, פלוס עלויות ההתקנה. זו היא הוצאה חד פעמית והיא לא כבדה במיוחד. 

  בבחינת עלויות השימוש השוטף במערכת חימום מבוססת גז, נתחיל מכמה מילים על צריכת החשמל שלה. כן, גם מערכת כזו, למעשה צורכת חשמל (עבור שליטה על המערכת, תצוגה דיגיטלית ומנגנון הצתה חשמלי למבערים). צריכה זו, היא מזערית למדי. בכך אגב, היא גם מסייעת לצמצם את העומס על מערכת החשמל הביתית. יותר משמעותית מעלות החשמל, עלות צריכת הגז עצמו. גז בישול הוא דבר זול למדי. לכן, בדומה לחשמל, הוא פופולארי כל כך לשימושים רבים. מחיר הגז איננו אחיד. יש חברות גז שונות, עם מחירים שונים ומידת החיסכון שתשיגו תלויה בין השאר בכך. 

  במקביל לשימוש במערכת כזו, תוכלו להמשיך ולהשתמש בדוד השמש הרגיל. יש גם אפשרויות טכניות, למעבר אוטומטי בין המערכות. כלומר, שימוש אוטומטי במים שחוממו בחינם מדוד השמש כאשר הדבר זמין. כך משיגים תוספת חסכון. 

  היבט נוסף, הוא במשאבים שאתם חוסכים תוך שימוש בחימום מים מבוסס גז, ביחס לחימום מים בשיטות אחרות. כאמור, חימום מים מהיר בגז, מחמם רק את המים בהם אתם משתמשים. יש בכך היבט ברור והגיוני מאוד של חסכון בהוצאות. בחימום דוד מים שלם בשיטות אחרות, יוצא שאנו בדרך כלל מבזבזים זמן וגם עלויות, על חימום יותר מים מכפי שדרוש. 

  מכירים את המצב, שבו אתם ממתינים למים החמים ש"יגיעו"? כלומר, מבזבזים את המים הקרירים שבצנרת, עד שמחליפים אותם המים שהגיעו מדוד השמש. המתנה ובזבוז אלה, נחסכים כאשר משתמשים בחימום מים מיידי, מבוסס גז. 

  עוד היבט מעניין שיש בחימום מים בגז, הוא באפשרות לווסת את עוצמת הלהבה ובכך, לווסת את עוצמת החום. ויסות זה, מתבטא כמובן גם בצמצום צריכת הגז. 

  עוד נקודה שכדאי לקחת בחשבון, היא שככל שיש יותר אנשים שזקוקים באותה דירה לחימום מים, כך הבזבוז בשיטות הרגילות גדל. נאמר למשל, שמחממים דוד חשמל עבור אדם אחד. שעתיים לאחר מכן מגיע דייר אחר וזקוק גם הוא למים חמים – מחממים שוב בשבילו, וכך הבזבוז מצטבר. 

  באדיבות אתר טוב תודה. 

  שיווק וקידום אתרים באינטרנט שיווק וקידום אתרים באינטרנט